Czy zasady pielęgnacji soczewek są trudne i nie sprawiają dużych kłopotów?

Nosisz okulary korekcyjne i przed podjęciem decyzji o noszeniu soczewek kontaktowych powstrzymuje Cię obawa dot. zasad pielęgnacji i użytkowania? To nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu. Alternatywnie możesz skorzystać z soczewek jednodniowych, które nie wymagają żadnej troski i pielęgnacji.

Obecnie na rynku soczewek kontaktowych istnieje olbrzymi wybór zarówno rodzajów szkieł kontaktowych, jak i trybu użytkowania. W zależności od Twoich preferencji i stylu życia, możesz wybrać odpowiednie soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Wybór rodzaju szkieł kontaktowych jest bardzo ważny, ponieważ w zależności od rodzaju użytkowanych soczewek, zależy to, czy będziesz musiał poświęcać czas i energię na ich pielęgnację, czy też nie.

Zasady

Soczewki kontaktowe podczas noszenia na oczach ulegają naturalnemu procesowi zanieczyszczenia przez osady białkowo-lipidowe, które mogą stać się pożywką dla bakterii. Płyn pielęgnacyjny służy do tego, by zachować soczewki kontaktowe w czystości i higienie, w taki sposób, by do oka nie dostały się żadne bakterie, które mogłyby rozwinąć się w stan chorobowy a w rezultacie doprowadzić do powikłań. Podczas ściągania soczewek kontaktowych musimy je zatem dokładnie wyczyścić, przepłukać i włożyć do pojemnika wypełnionego płynem pielęgnacyjnym. W taki sposób musisz przechowywać soczewki przez okres nie użytkowania ich na oczach.

Jednodniowe

Soczewki jednodniowe, inaczej jednorazowe to najzdrowsza, najbardziej higieniczna i najwygodniejsza forma noszenia soczewek. Codziennie na oczy zakładamy świeżą parę soczewek, a przed pójściem spać wyrzucamy zużytą do kosza. Nie potrzebujesz płynów pielęgnacyjnych ani dodatkowych pojemników do przechowywania szkieł kontaktowych. Wszystko co musisz robić to zachować tylko odpowiednią higienę podczas zakładania każdej pary soczewek i ich zdejmowania. Jeśli dodatkowo odczuwasz suchość oka, możesz opcjonalnie zastosować krople do oczu, które nawilżą oko i soczewkę.

Dwutygodniowe i miesięczne

Soczewki wielokrotnego użytku, czyli soczewki dwutygodniowe i miesięczne jak sama nazwa mówi, z uwagi na wielokrotne użytkowanie, wymagają codziennego czyszczenia w specjalnym płynie pielęgnacyjnym, który oczyści soczewkę z osadów lipidowo-białkowych, zdezynfekuje, a następnie sprawi, że soczewki będą nawilżone przez noc, kiedy nie mamy ich na oczach.
W taki sposób utrzymamy soczewki w czystości a jednocześnie zachowamy zdrowe i lśniące oczy.

Płyny pielęgnacyjne

Dla utrzymania soczewek w czystości potrzebny jest dobry płyn pielęgnacyjny, który oczyści soczewki, zdezynfekuje, a dodatkowo w niektórych przypadkach nawet nawilży soczewkę, dzięki odpowiednim właściwościom. Do wyboru masz płyn pielęgnacyjny wielofunkcyjny taki jak np. EyeLove Comfort PLUS z dodatkiem hialuronianu sodu, czy popularne na rynku Renu Multiplus i Opti-Free Express, po których użyciu możesz od razu zakładać soczewki kontaktowe.

W ofercie znajdziesz również płyny oksydacyjne, zawierające nadtlenek wodoru, w którym soczewki muszą być przechowywane przed ponownym założeniem co najmniej 6 godzin. W tym czasie soczewki są dokładnie oczyszczone z osadów białkowo-lipidowych oraz innych zanieczyszczeń. Szczególnie polecane te płyny są dla osób z alergiami. Przykładem takich produktów są m.in. AOSEPT® PLUS z HydraGlyde®.