Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

Nowoczesna medycyna

Rozwój cywilizacyjny z jednej strony powoduje rozwój medycyny, a z drugiej strony częstsze występowanie określonych chorób i dolegliwości. Coraz powszechniejsze są między innymi kamienie nerkowe, które mogą powodować ból, infekcje układu moczowego i wiele innych komplikacji. Występują nie tylko u osób dorosłych, ale też coraz częściej u dzieci. Na szczęście rozwój medycyny sprawia, że możliwe jest laserowe rozbijanie kamieni nerkowych. Jak dokładnie wygląda taka operacja laserowa i jakie są do niej przeciwwskazania?

Jak przebiega laserowe rozbijanie kamieni nerkowych?

W zależności od metody zastosowanej przez lekarza, laserowe rozbijanie kamieni może przebiegać nieco inaczej. Przebieg może też być modyfikowany z powodu innych dolegliwości pacjenta lub określonych przeciwwskazań. Generalnie jednak można wskazać poszczególne etapy takiego zabiegu. Procedura rozpoczyna się przegotowaniem pacjenta.

Przede wszystkim, przez rozpoczęciem działań, należy pacjenta poinformować o tym, co będzie się z nim działo. Świadoma tego osoba będzie czuła się pewniej, a to ograniczy niepotrzebny stres. Następnie pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe lub ogólne. Decyduje o tym lekarz na podstawie zakresu zabiegu oraz stanu ogólnego pacjenta.

Kolejnym krokiem jest wprowadzenie cystoskopu lub ureteroskopu przez cewkę moczową, aby uzyskać dostęp do kamienia lub kamieni. Za pośrednictwem kamery operator lokalizuje kamień. W dalszym etapie następuje kruszenie kamieni nerkowych na mniejsze fragmenty. Są one na tyle małe, że mogą zostać wydalone z moczem. Po zakończonej procedurze instrumenty się usuwa, a pacjent wybudza się z narkozy. Oczywiście jeśli był w znieczuleniu ogólnym.

Tego typu operacja laserowa nie wymaga dłuższego pobytu w szpitalu, dlatego pacjent może szybko wrócić do domu. W czasie wydalania kamieni może pojawić się ból lub delikatne krwawienie, jednak te niedogodności szybko mijają.

Wskazania i przeciwwskazania

Kamica nerkowa, kiedy kamienie nie są pokaźne, nie wymaga ingerencji chirurgicznej lub laserowej. Problem pojawia się dopiero wówczas, kiedy kamienie są zbyt duże, aby można było wydalić je naturalnie. Jest to wskazanie do tego, aby wykonać laserowe usuwanie kamieni. Także, jeśli kamienie powodują zator w przepływie moczu, a co za tym idzie – ryzyko infekcji, musi ingerować lekarz. Z zasady początkowo wdraża się leczenie farmakologiczne. Dopiero, gdy organizm nie reaguje w sposób zadowalający, przeprowadza się leczenie laserowe.

Przeciwwskazań do zabiegu nie jest wiele, a każdorazowo decyduje ostatecznie lekarz. W przypadku zaawansowanych infekcji układu moczowego operacja laserowa może zostać odłożona do czasu wyleczenia infekcji. Przeszkodą w przeprowadzeniu zabiegu mogą być też zaburzenia krzepnięcia krwi oraz ciężka niewydolność serca lub inne ciężkie schorzenia ogólnoustrojowe.