HoLEP i leczenie prostaty

HoLEP i inne nowoczesne sposoby leczenia prostaty

Przerost prostaty to choroba występująca u mężczyzn po 50 roku życia. Kiedy leczenie farmakologiczne nie pomaga konieczna jest operacja. W medycynie pojawiły się różne nowoczesne metody leczenia prostaty takie jak HoLEP.

holep
holep

Wskazania do leczenia

Operacja prostaty laserem cechująca się dużą skutecznością oraz szybką rekonwalescencją wykorzystuje laser HoLEP. Zabieg wykonuje się u pacjentów, u których stwierdzono rozrost gruczołu krokowego lub zmian nowotworowych prostaty. Do zabiegu kwalifikują się osoby z objawami: słaby strumień moczu, zaleganie moczu w pęcherzu, częste oddawanie moczu, bóle w podbrzuszu oraz przerywany strumień moczu. Usuwanie prostaty laserem to nowoczesna metoda, zabieg jest całkowicie bezbolesny. Celem jej jest wycięcie tkanek, które zmniejszą objętość prostaty. Bardzo szybko ustępują dolegliwości przerostu prostaty. Przed zabiegiem pacjent udaje się na konsultację przedoperacyjną do urologa. Lekarz wykonuje szereg badań oraz zleca niezbędne badania laboratoryjne. Laserowa enukleacja prostaty odbywa się w znieczuleniu, pacjent nic nie czuje w trakcie jego trwania. Lekarze przez cewkę moczową wprowadzają urządzenie w celu usunięcia tkanek gruczołu.

Zalety zabiegu

Skuteczność wykorzystania lasera HoLEP wynosi 98%. Zabieg pozwala w całości usunąć prostatę. Operujący lekarze uzyskany wycinek wysyłają do badania histopatologicznego. Wynik otrzymujemy już po kilku tygodniach. Operacja jest całkowicie bezpieczna, występuje minimalne ryzyko krwawienia. Metoda może być wykorzystywana nawet przy bardzo dużych gruczolakach. Operacja wykorzystująca laser HoLEP daje lepszy efekt urodynamiczny, lepszy przepływ moczu oraz komfort mikcji. Po zabiegu pacjent jest poddany cewnikowaniu. Ku uciesze pacjenta cewnik jest szybko usuwany, bo już nawet po  po 12 godzinach. Pacjent zostaje wypisany do domu już po 24 godzinach. Nowoczesna operacja laserowa pozwala na szybki powrót do aktywności seksualnej, bo nawet już po 3-4 tygodniach od zabiegu. Jak widać rekonwalescencja jest bardzo krótka, pacjent szybko wraca do zdrowia. Zabieg cechuje się wysoką skutecznością i małym ryzykiem.